Liga prvaka: Karakterom ekipe Žapci osvojili bod

event 20.12.2018.

U burnoj i neizvjesnoj utakmici igrači Mladosti odigrali su neriješeno u 5. kolu LEN Lige prvaka protiv talijanskog Sport Managementa 7:7 (2:2, 2:0, 2:5, 1:0). Mladostaši su u utakmicu krenuli s minusom. I to kakvim. Iz sastava je izostao Miloš Ćuk kojeg su temperatura i crijevna viroza prikovali za krevet. Ali to niti blizu nije […]

U burnoj i neizvjesnoj utakmici igrači Mladosti odigrali su neriješeno u 5. kolu LEN Lige prvaka protiv talijanskog Sport Managementa 7:7 (2:2, 2:0, 2:5, 1:0).
Mladostaši su u utakmicu krenuli s minusom. I to kakvim. Iz sastava je izostao Miloš Ćuk kojeg su temperatura i crijevna viroza prikovali za krevet. Ali to niti blizu nije bio jedini stres kojeg su ove večeri doživjeli igrači, stožer i navijači Mladosti. U prvom napadu van “leti” Radu i Talijani vode. Zatim Mladost ne koristi svog prvog igrača više, pa je na drugoj strani isključen Petković, da bi Žapci svog drugog igrača više pretvorili u izjednačenje golom Radua sa stative. Ponovo Mladost realizira igrača više i Lovre Miloš donosi vodstvo 2:1. Brza realizacija igrača više donosi Sport Managementu izjednačenje na isteku prve četvrtine.
Na startu druge dionice Petković probija Lazovića u bliži kut za 3:2, a odmah potom Radu dobiva i drugu osobnu, što ruši dosta taktičkih zamisli trenera Bajića. Mladost u tim trenucima igra svoj najborbeniji vaterpolo u ovoj sezoni i Miloš podiže prednost na 2 razlike. Prije toga je Petković zaradio drugu osobnu, a nedugo nakon postignutog gola Lovre Miloš dobiva isključenje s pravom zamjene zbog prigovora sucu. Mladost na zamjenu strana odlazi sa +2 gola, ali sa -2 igrača (Ćuk i Miloš) te sa još dvojicom stožernih igrača s 2 faula, Raduom i Petkovićem.
Takvu situaciju u redovima Žabaca, koriste lukavi Talijani i preokreću utakmicu u doslovce 5 minuta. Kada su gosti poveli sa 6:4 činilo se da utakmica polako odlazi na njihovu stranu. Ali Mladost je ove godine više puta pokazala da je momčad koja ima karakter. U manje od minutu, Buljubašić sa srednjeg vanjskog i Biljaka iz igrača više poravnavaju rezultat. Ipak, gosti pri koncu treće dionice realiziraju igrača više za vodstvo 7:6.
Na startu posljednje četvrtine Radu s igračem više postiže konačnih 7:7. Do kraja utakmice, večeras nesigurni sudački par obostrano isključuje s pravom zamjene Biljaku i Alesanija, a pred kraj i Petkovića (3. faul) i Luonga, pa je malo nedostajalo da i drugi vratari uđu u igru. Omjer prekršaja 18:17, od čega 3 s pravom zamjene, govori puno o tome kakvu su utakmicu gledale solidno popunjene tribine plivališta na Savi.
Među zapaženije pojedince Mladosti svakako spada i kapetan Marcelić koji je sakupio 9 obrana.
Trener Zoran Bajić je nakon utakmice izjavio:
“Zamolio sam igrače da nadoknade izostanak Miloša Ćuka, i da pokušaju svaki od njih dati 20-30% više i oni su to učinili. Ne mogu ništa drugo reći nego da sam ponosan na njihovu želju i volju. Po ne znam koji put smo pokazali karakter. Nije tu bila neka pretjerana kvaliteta u igri. Mi smo pokušali izbjeći destrukciju igre. Njihovu M zonu smo pokušavali riješiti s dva centra. Donekle smo uspjeli u tome. Zbog opterećenja s osobnim pogreškama nam je zatajio igrač više. Odao bih počast našim rezervnim igračima koji su dali svoj doprinos u ovoj utakmici. Talijani imaju 5-6 reprezentativaca, a mi klince od 18 do 20 godina i mogu im samo biti zahvalan na borbi i želji.
Sport Management nas nije ničim posebno iznenadio. Par puta smo snosili posljedice zbog njihove obrane koja im je dala prilike za kontru, koje oni nisu realizirali na sreću. Strpljiva igra s dva centra nam je u nekim slučajevima donijela igrača više, u nekima i nije. Sve u svemu nagrađeni smo za borbenost i požrtvovnost. Ovaj bod nam je u večerašnjim okolnostima, da se tako izrazim, puna šaka brade.”

Zaustavili smo vidno razočaranog Cosmina Radua, koji je rekao:
“Jedan bod je uvijek bolje nego ništa. Ali jako sam frustriran. Jedini način kako Talijani mogu igrati je ako dobiju 20 isključenja. A još se radi o ekipi koja igra bez klasičnog centra. Mi smo nažalost dosta griješili kod igrača više. I trebali smo biti nešto mirniji. Suci su odlučili da me u prve dvije četvrtine u prvim napadima isključe dva puta. Jednostavno ne znam kako se prilagoditi na takav njihov kriterij.”
Izvana je izgledalo da su Talijani dosta bili grubi. Jel to točno?
“Ne nisu bili grubi iako to možda tako izgleda. Oni dosta simuliraju u igri.”
I za kraj izjava Lovre Miloša, koji se veći dio utakmice s tribina živcirao zajedno s navijačima.
“Bila je dobra utakmica, ali nama je nedostajao Miloš Ćuk. Završilo je izjednačeno, s čime trebamo biti sretni ali mogli smo i tražiti pobjedu. Šteta što na kraju nismo izborili pobjedu!” – izjavio je Lovre Miloš.
Žapce su s tribina bodrili štićenici Zaklade ”Hrvatska za djecu”, s kojima su vaterpolisti Mladosti snimili poseban božićni kalendar, kao i upraviteljica Zaklade Renata Gubić. Sportske kolege podržali su i košarkaši Cibone, ali i glumica Lucija Helena Kajić te mlada youtuberica Nika Ilčić.
Ispred Mladosti je sada finale Kupa Hrvatske koje se igra u Dubrovniku 22. i 23. prosinca, a prva utakmica nakon kratke pauze je gostovanje kod Juga 9. siječnja iduće godine.