Uzdignutih glava s Poljuda

Žapci natjerali jadranaše na ‘drhtanje’

event 08.01.2023.

U Splitu se nije dogodila senzacija (ma koliko je mi priželjkivali), a to bi bila pobjeda naših mladića, međutim…

Domaćin je lagano drhturio u završnim minutama, morao je Jadran iz sve snage ‘zapeti’ da bi ubilježio novu pobjedu. Ostvarila se po ne znamo već koji put istinitom ona tvrdnja našeg trenera Bajića, ponovljena i prije puta u Split “…mi smo Mladost, mi nikada ne odlazimo s bijelom zastavom…”. Tako je bilo i u subotnju večer na poljudskom plivalištu.

Mladost bez drugog vratara Sunare (crijevna viroza), suparnik bez našeg bivšeg kapetana, Luke Bukića (gripa). No, svemu unatoč, Jadran je i dalje na papiru bitno jača, iskusnija momčad. To je djelomice splitski sastav i iskazao. Naime, nakon gola našeg Darija Rakovca (zadnjih ga je dana mučila povišena temperatura) za 1:0 iz prvog napada, suparnik je nanizao čak 5 lopti u našoj mreži. Pred kraj druge četvrtine Jadran je vodio 5:1 i u tom trenutku je sve nalikovalo na njihovu laganu, jednostavnu, a možda čak i uvjerljivu pobjedu. Marko Elez je minutu i 16-ak sekundi prije kraja druge četvrtine, iz peterca smanjio na 5:2. Kozmetičko popravljanje, učinilo se tada tako.

U drugoj polovici utakmice, druga pjesma. Mladostaši se ne predaju i malo po malo ‘grickaju’ prednost domaćina. Kapetan Marko Jelača u prvoj minuti nastavka pogađa za 5:3, pa onda točno na polovici ove četvrtine, opet Jelača za 5:4. Sada su već i na splitskoj klupi shvatili da se naši momci ne šale. U vodu ide najjača moguća postava Jadrana koja odgovara golom centra Nikše Dobuda (6:4), ali i uzvrat je jednako žestok i točan. Marko Elez je u svojem stilu, s vanjske pozicije pogodio za novo minimalno smanjenje, na 6:5 za Splićane. Ipak, pogotkom Delića otišlo se na odmor uoči posljednje četvrtine s dva gola zaostatka, 7:5 za Jadran.

Na isteku prve minute zadnje četvrtine, Ivan Vrbnjak postiže sjajan pogodak za smanjenje, 7:6, da bi 6 minutu i 15 sekundi prije kraja, centar Branimir Herceg prevario vratara Marcelića, još jednog bivšeg mladostaša, za izjednačenje – 7:7! Ovaj je rezultat bio aktualan sve do završnice ili posljednje četiri i pol minute utakmice. Tada prvo Zvonimir Butić, a potom i s dva vezana pogotka Rino Burić, rješavaju pitanje pobjednika, 10:7.
Jadran je bolji, Mladost jest izgubila, ali naši dečki su itekako visoko uzdignutih glava napustili poljudski bazen. Držali su lagano ‘u šahu’ sudionika Lige prvaka do zadnjih minuta.

Bilo je ovo 9. ili posljednje kolo prvog dijela Prvenstva Hrvatske. Liga se sada dijeli na Ligu za prvaka (5 najboljih klubova) i Ligu za ostanak. Svi bodovi i gol-razlika se prenosi dalje, a naši momci ulaze u drugi dio nadmetanja s trećeg mjesta, s 21 bodom ili četiri manje od vodećih Jadrana i Juga AO.